top of page
Writer's pictureReny Kašubová

Je nepravdepodobné, že by železo (Fe) v potrave spôsobilo u koní inzulínovú rezistenciu



Citácia: McLean, N.L.; McGilchrist, N.; Nielsen, B.D.

Akademickí redaktori: Meriel Moore-Colyer a Rasmus Bovbjerg Jensen

Prijaté: 11. augusta 2022 Prijaté: 14. septembra 2022 Zverejnené: 21. septembra 2022

Poznámka vydavateľa: MDPI zostáva neutrálny, pokiaľ ide o jurisdikčné nároky vo zverejnených mapách a inštitucionálnych pridruženiach


Jednoduché zhrnutie:

V strave koní železo pochádza z vlákniny aj koncentrátu a často sa dopĺňa s očakávaním, že zlepší výkonnosť a zdravie. Toto sa bežne robí v priemysle športových, dostihových koní. Na určenie spotreby železa v tejto populácii koní sa uskutočnil prieskum medzi 120 trénermi amerických plnokrvníkov, ktorí zastupovali 1978 plnokrvníkov z rôznych oblastí USA. Dostihové kone boli kŕmené v priemere 3900 mg železa denne len zo sena a obilia. To presahuje odporúčania stanovené NRC pre kone z roku 2007 0,8 mg/kg telesnej hmotnosti alebo 400 mg pre 500 kg pracovného koňa. Doplnky zvýšili denný priemerný príjem o ďalších 500 mg Fe. Napriek tomu, že niektorí odborníci na výživu koní naznačujú, že nadbytok Fe v potrave môže byť faktorom prispievajúcim k rozvoju inzulínovej rezistencie (IR), u žiadneho z plnokrvných koní trénera sa nevyskytol ani jeden prípad IR. Vzhľadom na nadmerné množstvo železa poskytovaného koňom v tejto štúdii je nepravdepodobné, že železo v potrave je nezávislým príčinným faktorom IR.


Abstrakt:

Dostihovým koňom sa často dopĺňa železo navyše s očakávaním, že železo zlepší celkový výkon a zdravie. Uskutočnil sa prieskum medzi 120 trénermi amerických plnokrvníkov, ktorí zastupovali 1978 plnokrvníkov z rôznych oblastí USA, aby sa určilo priemerné množstvo železa v strave podávané plnokrvným dostihovým koňom za deň. Výsledky prieskumu ukázali, že dostihové kone boli kŕmené v priemere 3900 mg železa denne len zo sena a obilia. To presahuje 0,8 mg/kg telesnej hmotnosti alebo 400 mg pre 500 kg pracovného koňa, ktoré NRC 2007 odporúča na deň. Doplnky zvýšili priemerný denný príjem železa o ďalších 500 mg Fe. Niektorí odborníci na výživu koní tvrdia, že nadbytok železa v potrave môže byť príčinným faktorom inzulínovej rezistencie (IR). Výskyt IR u plnokrvných dostihových koní je však veľmi zriedkavý. Táto štúdia nenašla žiadnu potvrdenú veterinárnu diagnózu IR u žiadneho z plnokrvných koní, ktoré sa zúčastnili na prieskume trénerov, či už súťažných, vydarených alebo na dôchodku. Vzhľadom na to, že obsah železa v týchto diétach ľahko prekračuje minimálne denné požiadavky NRC, zdá sa nepravdepodobné, že by železo v strave bolo nezávislým príčinným faktorom IR.


1. Úvod

V posledných rokoch sa železo (Fe) z potravy spájalo ako možná príčina inzulínovej rezistencie (IR) u koní. Jedna z prvých štúdií, ktorá korelovala hladinu Fe s IR, zaznamenala zvýšenie telesného Fe u IR koní s nekontrolovaným príjmom minerálov [1]. Keďže nosorožce chované v zajatí často zažívajú preťaženie železom (IO), iný projekt použil kone ako model pre nosorožce čierne na hľadanie možného vzťahu medzi stavom Fe a IR [2]. Zistila sa pozitívna korelácia medzi indexmi vysokých zásob Fe v tele (koncentrácie feritínu v sére [3]) a inzulínovej necitlivosti pri glykemickom teste. Výsledky však naznačujú, že stav IR zvýšil výskyt poruchy IO, na rozdiel od prebytku Fe pôsobiaceho ako katalyzátor rozvoja IR. Iné štúdie nepreukázali významný lineárny vzťah medzi železom a hyperinzulinémiou. Theelen a spol. [4] študovali koňovité zvieratá s ťažkým preťažením železom, no nepreukázali sa žiadne metabolické dysfunkcie.

Pearson a Andreasen [5] kŕmili poníky vysokými dávkami citranu železitého bez akýchkoľvek známok toxikózy železom a LaVoie a Teuscher [6] skúmali poníky kŕmené vysokými množstvami železa z potravy bez akýchkoľvek zistení metabolickej poruchy. Napriek tomu, Nielsen et al. [2], štúdia vyvolala obavy niektorých v konskom priemysle, že nadbytok Fe v strave spôsobuje IR.

K dnešnému dňu táto IO/IR teória nebola u koní úplne preskúmaná; u ľudí sa však zdá, že existuje určitá korelácia.

Výsledky výskumu naznačujú, že Fe môže modifikovať inzulínovú senzitivitu interferenciou s inzulínovými receptormi a intracelulárnou inzulínovou signalizáciou [7]. Vysoké zásoby Fe sa zdajú byť prediktormi nástupu diabetu 2. typu, zatiaľ čo nízke Fe sa považuje za protektívne [8]. Ukázalo sa, že to platí v širokej ľudskej demografii žien pred menopauzou a po menopauze, ako aj u mužov [9]. Nedávno sa dospelo k záveru, že metabolizmus Fe hrá úlohu pri rozvoji IR a diabetu 2. typu prostredníctvom účinku, ktorý má metabolizmus Fe na funkciu pečene [10], zatiaľ čo Zafar et al. [11] tiež zistili, že nediabetické potomstvo diabetikov 2. typu malo vyššiu saturáciu sérového feritínu a transferínu ako nediabetické potomstvo nediabetikov, čo poukazuje na genetickú zložku.

Ľudský metabolický syndróm a konský metabolický syndróm (EMS) majú pozoruhodné podobnosti. Patria sem zvýšený index telesnej hmotnosti (BMI) alebo obezita, intraabdominálna alebo viscerálna obezita (adipozita u koní), hyperinzulinémia, IR, hypertenzia, prozápalový stav a zmenené adipokíny (zvýšené hladiny leptínov/zníženie adiponektínov u koní) [12] .

Keďže bol navrhnutý odkaz naznačujúci, že IR spôsobuje IO [13], v publikáciách a webových stránkach venovaných záujmom koní sa objavili články obviňujúce nadbytok Fe v strave za IR. Bez ďalšieho výskumu sa však obavy z nadbytku Fe v strave zdajú predčasné. Ak sa IO ukáže ako príčinný faktor IR, potom je potrebné podľa toho vyhodnotiť diétne a nutričné protokoly. Ak však nadbytok Fe v potrave nie je príčinou IR, potom sú takéto obavy bez povšimnutia.

Podľa NRC z roku 1989 [14] a 2007 [15] sú minimálne požiadavky na Fe pre dospelé kone 40 mg Fe/kg sušiny. Na základe BW pre pracujúceho koňa je požiadavka 0,8 mg/kg BW (čo vychádza na 400 mg Fe na deň pre 500 kg koňa). Ďalej, maximálna tolerovateľná koncentrácia Fe v potrave bola navrhnutá ako 500 mg Fe/kg sušiny, čo zodpovedá ~5000 mg Fe na deň pre 500 kg koňa [16].


Prax poskytovania dostihových koní doplnkovými vitamínmi a minerálmi na zlepšenie výkonnosti sa praktizuje už dlho. Austrálska štúdia uvádza, že skupina plnokrvných dostihových koní mala priemerný denný príjem Fe, ktorý prekračoval odporúčané množstvo NRC 1989 [14] o viac ako 200 % [17]. Richards a Nielsen [18] ďalej zistili, že len málo dostihových koní dostáva menej ako 300 % dennej potreby Fe.

Vzhľadom na to, že dostihové kone sú populáciou koní bežne suplementovaných Fe, bola táto štúdia vykonaná s cieľom určiť priemerný denný príjem Fe v potrave v populácii plnokrvných dostihových koní v Spojených štátoch a získať prístup k akejkoľvek súvislosti spôsobenej nadmerným príjmom Fe a IR. Hypotézou tejto štúdie bolo, že plnokrvné dostihové kone v Spojených štátoch sú bežne kŕmené vysokými koncentráciami Fe v strave a táto prax nezvyšuje výskyt IR v tejto populácii koní.


2. Materiály a metódy

Human (Research) Ethical Review Committee (HERC) na University of Edinburgh schválil túto štúdiu (HERC_252-18). Informovaný súhlas bol získaný od všetkých subjektov zapojených do štúdie.

Tento výskum bol ukončený administráciou prieskumu vytvoreného prostredníctvom Online Survey (formálne Bristol Online Survey). Prieskum pozostával zo 14 otázok (tabuľka 1), ktoré poskytovali možnosti výberu z viacerých možností na zjednodušenie procesu a zníženie záťaže respondentov [19]. Ak respondent potreboval vysvetliť odpoveď alebo vybrať možnosť, ktorá nebola ponúknutá, bolo poskytnuté otvorené textové pole.


Tabuľka 1.
Otázky z prieskumu poskytnuté trénerom plnokrvných dostihových koní.

1. Kliknutím na záložku „Súhlasím“ alebo zodpovedaním otázok v prieskume súhlasíte s vyhlásením o ochrane osobných údajov/súhlasu.

2. Uveďte umiestnenie vašej pretekárskej dráhy:

3. Akým typom sena vo všeobecnosti kŕmite svoju stajňu plnokrvníkov?

Priama Alfalfa

Alfalfa/trávová zmes; (Hlavne lucerna/ďatelina)

Alfalfa/trávová zmes 50/50

Trávna zmes (bez lucerny)

Iné: (uveďte zoznam)

4. Koľko sena kŕmite v priemere za deň/na koňa? (Vrátane náhrad sena, ako sú kocky, pelety, kúsky atď.)

Menej ako 15 libier

15 libier (6-8 vločiek)

20 libier (9-10 vločiek)

Viac ako 20 libier

Voľný výber (neobmedzený)

5. Aký typ/značku obilných koncentrátov kŕmite?
6. Koľko obilných koncentrátov v priemere nakŕmite na koňa/deň?

Menej ako 5 lbs

2 odmerky (5 lbs)

4 odmerky (10 lbs)

6 naberačiek (15 lbs)

8 naberačiek (20 lbs)

Viac ako 20 lbs

7. Dávate svojim plnokrvníkom v závodnom tréningu doplnok železa?

Nie, nekŕmim suplementom železa

Red Cell

Perktón

Lixotinic

Iron Power

Iné: _______________________.

8. Koľko doplnkov železa podávate na koňa/deň?

Odporúčaná dávka.

Hrsť na koňa

Viac ako odporúčaná dávka

1–2 prúdy (striekačky) z dávkovača

3 alebo viac prúdov (striekaní) z dávkovača

9. Aký je váš hlavný dôvod na podávanie doplnkov železa?

Zabráňte anémii

EIPH (cvičením vyvolané pľúcne krvácanie)

Posilňovač červených krviniek na produkciu kyslíka

Staviteľ imunity

Vždy som kŕmil železom navyše

Železo sa nedopĺňa

Iné: ___________________________________.

10. Kŕmite multivitamínom?

Áno, používam Platinum Performance

Áno, používam dac Racing Formula

Nie, nekŕmim multivitamínom.

Áno, používam Farnum VitaPlus

Áno, používam Accel Vitaflex

Áno, používam dac Total Performance

Iné: _______________________________.

11. Akú dávku multivitamínu denne kŕmite?

Odporúčaná dávka s priloženou odmerkou. Hrsť na koňa.

Menšia ako odporúčaná dávka.

Viac ako odporúčaná dávka.

Bez podávania multivitamínov.

12. Pokračujete v podávaní doplnkov pre kone, ktoré sú v stave pokoja alebo sú dlhšie prerušené (iba pri chôdzi)?

Áno

Nie

Nehodí sa/nedopĺňam

13. Diagnózu u niektorého z vašich plnokrvných koní, či už v dostihovom tréningu, na prestávke alebo na dôchodku, niekedy veterinár diagnostikoval inzulínovú rezistenciu (IR)?

Áno

Nie

13. (a) Ak áno, aké štádium kariéry bol IR plnokrvník?

V tréningu na preteky

Prepustiť

na dôchodku

14. Ak je vám známe, že niektorý z vašich plnokrvníkov, či už pretekárskych, prepustených alebo dôchodcov, vykazuje známky IR (bez veterinárneho dohľadu) (ako sú tukové usadeniny na pleciach, hrboľatom a (chrbtom) krku, nadmerné potenie a pomaly zhadzuje zimný kabát)?

Áno

Nie

15. Koľko plnokrvníkov je momentálne vo vašej starostlivosti? _________________.

Ďakujeme za vašu účasť. Všetka správa údajov v tomto prieskume je v súlade so Všeobecnými nariadeniami o ochrane údajov (2018) a postupmi na ochranu údajov Univerzity v Edinburghu.

Prieskum bol distribuovaný trénerom plnokrvníkov s licenciou v USA prostredníctvom online odkazu, e-mailu, telefónu a osobných rozhovorov na rôznych miestach dostihových dráh. Ed Bowen, bývalý prezident Jockey Club, pomohol pri tejto štúdii odoslaním odkazu na online prieskum trénerom s licenciou v USA zo svojho zoznamu osobných e-mailových kontaktov. Jockey Club nemal žiadny vplyv ani spojenie s týmto prieskumom.


Cieľový zoznam mal 275 trénerov zastupujúcich každú závodnú jurisdikciu v 31 štátoch, ktoré majú licenciu na organizovanie pretekov plnokrvníkov. Títo tréneri reprezentovali všetky triedy dostihov, od pozícií na nízkej úrovni až po odstupňované dostihy. Niektorí tréneri mali vyradených plnokrvníkov a kone, ktoré v súčasnosti prestali pretekať („layups“), ktoré boli stále pod ich vedením buď na farme alebo na dráhe. Prieskum sa začal začiatkom decembra a do apríla mal konzistentný tok respondentov. Treba poznamenať, že počas posledných dní tohto prieskumu boli americké preteky pod drobnohľadom kvôli vysokému počtu úmrtí počas tréningu/pretekov na dostihovej dráhe Santa Anita. Miera odpovedí sa spomalila a zdalo sa, že niektorí školitelia váhali s odpoveďou, ale s konverzačným prístupom (buď telefonicky alebo osobnými rozhovormi) a uistením sa o anonymite sa odpovede naďalej zaznamenávali.


Osobné rozhovory boli realizované mobilnou aplikáciou prepojenou s online prieskumom, ako typ systému Computer Assisted Personal Interviewing (CAPI) alebo papierovými prieskumami [19]. Keď prieskum prebiehal, výsledky sa denne monitorovali prostredníctvom e-mailových aktualizácií online prieskumu.

Otázky prieskumu sa týkali priemerného množstva skrmovaných krmovín a koncentrátov/obilia za deň, ako aj používania doplnkov Fe a multivitamínov. Výskyt IR v stajni bol tiež zaznamenaný, či už pozorovaním trénera (príznaky/príznaky boli uvedené v prieskume v otázke 14) a/alebo veterinárnou diagnózou.

Objemové krmivá boli klasifikované ako lucerna siata, väčšina lucerny s malým množstvom trávnej zmesi (70/30), 50/50 lucerna/trávna zmes a len trávna zmes. Ide o reprezentatívne objemové krmivo dostupné v celých Spojených štátoch. Zrná/koncentráty mali otvorené textové pole, pretože strava sa medzi trénermi a geografickými regiónmi extrémne líši.

Na výpočet odhadovaného denného príjmu Fe z objemového krmiva sa použili priemerné koncentrácie Fe pre zmiešané trávové seno (MMG), lucernu (strukovinu) a zmiešanú lucernu (MML), ktoré uvádza EquiAnalytical [20], s množstvami uvádzanými v ppm ( mg Fe/kg sušiny). Priemerné koncentrácie boli 343 mg/kg sušiny pre MMG, 401 mg/kg sušiny pre strukoviny a 269 mg/kg sušiny pre MML. Odhadovaný denný príjem Fe z objemového krmiva sa určil pomocou odpovedí prieskumu pre množstvá skrmovaných objemových krmivách a vynásobením týchto množstiev priemernými koncentráciami Fe, ktoré uvádza EquiAnalytical [20] v týchto typoch sena.


Na stanovenie obsahu Fe v koncentrátoch boli výrobcovia kontaktovaní telefonicky a e-mailom a boli poskytnuté koncentrácie Fe prítomné v najaktuálnejšej šarži pre koncentráty zŕn a premixov. Vynásobením týchto koncentrácií Fe množstvom obilia kŕmeného trénermi sa určil denný príjem Fe z koncentrátov/obilia.

Na určenie koncentrácií Fe v rôznych multivitamínových a minerálnych doplnkoch sa použili štítky výrobcov a webové stránky, pričom množstvo poskytnuté trénermi, ako je uvedené v ich odpovediach z prieskumu, sa použilo na určenie množstva doplnkového Fe poskytnutého nad rámec denného množstva spotrebovaného v objemovom krmive a obilninách. /koncentráty.

Údaje boli exportované z online prieskumu do programu Microsoft Excel. Na získanie jednoduchej deskriptívnej analýzy údajov sa použila štatistika prieskumu. Objemové krmivá, obilie/koncentráty a množstvá doplnkov boli spočítané a porovnané s odporúčaniami NRC 2007 pre denné minimum železa (40 mg Fe/kg sušiny) as maximálnymi prípustnými množstvami NRC 2005 pre pracovné kone (500 mg/kg sušiny). Hlavnou oblasťou záujmu bolo zistenie priemerných množstiev Fe plnokrvných dostihových koní skonzumovaných za deň a ich porovnanie s výskytom IR.



3. Výsledky

3.1. Respondenti

Počet respondentov tohto prieskumu bol 120 licencovaných trénerov plnokrvníkov reprezentujúcich 1978 plnokrvných dostihových koní v 25 štátoch. Miera odozvy na prieskum bola 43,6 %. Najväčšia plnokrvná stajňa, ktorá sa zúčastnila, mala v tréningu 95 plnokrvníkov. Najmenšou stajňou bol tréner s vyše 60-ročnou praxou, v súčasnosti trénuje jedného až dvoch plnokrvných dostihových koní ročne. Celkovo mali tréneri v tréningu v priemere 16 koní.

Najvyššiu mieru odpovedí malo Illinois (20), nasledovali Kentucky (14), Ohio (10) a Florida (8), ako aj Arkansas, Michigan, Indiana a Iowa (7). Zvyšné štáty mali od jedného do šiestich respondentov.


3.2. Objemové krmivá

Priemerné množstvo skŕmeného sena za deň bolo 8,1 kg, podobne ako uvádza Southwood et al. [17]. To predstavovalo 58 % celkovej stravy na báze potravy. Asi dve tretiny školiteľov kŕmili senom z lucerny, pričom viac ako polovica (53,3 %) kŕmila to, čo sa považovalo za zmiešané seno 50/50 (obrázok 1). Na základe príjmu objemového krmiva a priemerných koncentrácií Fe v objemovom krmive sa vypočítalo denné množstvo Fe v krmive dodávané objemovými krmivami na priemer 2414 mg Fe.


3.3. Zrná/koncentráty

Množstvo skrmovaného obilia/koncentrátov sa pohybovalo od odhadovaných 2,3 kg do 9,1 kg denne, pričom priemerné množstvo skrmovaného obilia/koncentrátov sa odhadovalo na 5,8 kg za deň, čo predstavuje 42 % stravy. To je porovnateľné s plnokrvníkmi v štúdii Southwood et al. [17], ale o niečo menej ako 7,3 kg uvádzaných Richardsom a kol. [21]. Sladké krmivo bolo primárnou voľbou pre obilniny/koncentráty, pričom 94 % trénerov kŕmilo aspoň nejaké sladké krmivo, či už vcelku alebo čiastočne s inými obilninami. To zahŕňa trénerov, ktorí kŕmili granulovaný koncentrát zmiešaný so sladkým krmivom na zvýšenie chutnosti. Na základe poskytnutých množstiev a koncentrácie Fe v koncentrátoch/zrnách bol denný príjem Fe poskytovaný touto časťou stravy v priemere 1476 mg. Pred zvážením doplnkového Fe, denný príjem Fe z objemového krmiva a koncentrátu, bol v priemere 3887 mg s rozsahom od nízkej 2159 mg do vysokej 5821 mg.

Obrázok 1. Počet respondentov kŕmiacich rôznymi druhmi sena.



3.4. Používanie doplnkov obsahujúcich železo

Podľa tohto prieskumu 68,4 % trénerov (82/120) podávalo doplnok Fe a 93,3 % kŕmilo multivitamínový doplnok (112/120). Z multivitamínových doplnkov 60 % (12/20) obsahovalo ďalšie Fe. Z tých multivitamínových doplnkov, ktoré obsahovali Fe, by sa množstvo poskytované v odporúčanej dennej dávke pohybovalo od 190 mg do 1870 mg. Prekvapivo 40% trénerov dopĺňalo Fe aj suplementom Fe a multivitamínom, ktorý tiež obsahoval Fe. Hlavným dôvodom suplementácie Fe bola podľa prieskumu prevencia anémie (45 % alebo 54/120). Sekundárnym dôvodom bolo zvýšenie červených krviniek na produkciu kyslíka na zvýšenie výkonu (18% alebo 22/120).

Súčasné výsledky prieskumu sú podobné zisteniam Richardsa et al. [21], ktorí uviedli, že 58,3 % trénerov dopĺňalo Fe a 98,6 % užívalo nejakú formu doplnkov stravy. Výrobcom odporúčané denné dávky Fe sa pohybovali od minimálne 170 mg do maximálne 1870 mg. Množstvo podávané denne v Fe-špecifickom doplnku bolo v priemere 376 mg. V kombinácii s krmivami bol priemerný príjem 4411 mg Fe denne. Aj keď nie všetky multivitamínové doplnky obsahovali Fe, poskytovanie tých, ktoré obsahovali, by zvýšilo denný príjem Fe nad túto hranicu.

3.5. Doplnky/vitamíny počas „vyradenia“

Zatiaľ čo asi 60 % trénerov neposkytovalo doplnky Fe alebo multivitamínové doplnky počas jazdeckej pauzy alebo u vyradených športových koní, takmer 40 % áno. Toto zistenie poukazuje na skutočnosť, že aj keď netrenujete, príjem Fe zvyčajne vysoko prekračuje požiadavky.

3.6. Výskyt inzulínovej rezistencie

Z 1978 koní reprezentovaných 120 trénermi z 25 štátov v Spojených štátoch a reprezentujúcich kone v aktívnom tréningu, ako aj tie, ktoré sú v pokoji alebo v dôchodku, neboli hlásené žiadne prípady IR (0 %), a to ani na základe potvrdenia veterinárom (Otázka z prieskumu 13 , tabuľka 1) alebo pomocou znakov (otázka prieskumu 14)


4. Diskusia

Aj keď sa predpokladá, že vysoký obsah Fe v potrave je príčinou IR [13], táto štúdia nenašla takúto súvislosť. Dostihové kone boli vybrané ako populácia na prieskum z dôvodu spoločného dopĺňania Fe v snahe zlepšiť kapacitu krvi prenášať kyslík, a tak zlepšiť pretekársky výkon. Najnižší odhadovaný denný príjem Fe bez suplementácie bol 2159 mg denne. Pri použití priemerného denného príjmu krmiva 13,9 kg by to vyšlo na 155 ppm – takmer štvornásobok minimálneho príjmu (40 ppm) odporúčaného NRC z roku 2007 [15]. Najvyšší odhadovaný denný príjem Fe bez suplementácie bol 5821 mg. Opäť platí, že pri použití priemerného príjmu 13,9 kg by to vyšlo na viac ako 400 ppm – čo je takmer maximálne tolerovateľné množstvo 500 ppm odporúčané NRC z roku 2005 [16]. V závislosti od toho, či boli kŕmené doplnky obsahujúce Fe (ktoré boli poskytované väčšine koní), je pravdepodobné, že subjektom sa podávalo Fe, ktoré presahovalo maximálne tolerovateľné množstvo.

To sa zhoduje s prácou Richardsa a Nielsena [18], ktorá skúmala vzorky sena predložené na analýzu spoločnosti Equi-Analytical v roku 2017. Predstavuje 5837 vzoriek sena, všetky druhy sena (trávové seno, seno zo strukovín, zmiešané hlavne trávové seno a zmiešané hlavne strukoviny seno) mali priemernú koncentráciu Fe viac ako päťkrát vyššiu, ako vyžaduje atletický kôň. Ďalej 707 vzoriek sena (12 %) obsahovalo Fe na úrovni alebo nad maximálnou prípustnou hodnotou stanovenou NRC z roku 2005 [16]. Na rozdiel od toho len 81 vzoriek (1,4 %) obsahovalo Fe v množstve menšom ako 50 ppm a iba 15 (0,3 %) vzoriek obsahovalo Fe v množstve menšom ako 40 ppm. Z ich analýzy a na základe predtým uvádzaného príjmu krmiva sa predpokladalo, že len málo dostihových koní dostane menej ako 300 % svojej dennej potreby Fe a pravdepodobne mnohí dostanú podstatne väčšie množstvá. Okrem potvrdenia, že väčšina diét pre dostihové kone spĺňa požiadavky na Fe bez suplementácie, Richards a Nielsen [18] uznali nedostatok hlásených IR u plnokrvných dostihových koní napriek vysokému príjmu Fe. Je pravda, že je pravdepodobné, že nie všetky plemená koní a poníkov reagujú podobne. Ako už bolo povedané, súčasná štúdia potvrdzuje, že IR zdanlivo neexistuje u pretekárskych koní. Zatiaľ čo plnokrvníci sú známi ako plemeno s prirodzene vysokou citlivosťou na inzulín, bez jediného hláseného prípadu IR v roku 1987 plnokrvné kone kŕmené vysokým obsahom Fe, je nepravdepodobné, že samotný vysoký príjem Fe je priamym a nezávislým príčinným faktorom IR.

Ako uvádza Nielsen a kol. [2], kone, ktoré sú IR, môžu mať zvýšené zásoby Fe. Z koní na tomto projekte všetci dostávali podobnú stravu a mali by podobný očakávaný príjem Fe. Avšak iba kone, ktoré boli IR, mali zvýšené koncentrácie feritínu v sére. To naznačuje, že to, že je IR, je príčinou IO, na rozdiel od toho, že IO je príčinou IR. Je samozrejme možné, že niektoré kone v tejto štúdii mali vyššiu absorpciu Fe ako iné a že to mohlo viesť k IR. U ľudí sa však ukázalo, že dokonca aj jedinci s hemochromatózou, genetickým stavom, ktorý vedie k absorpcii nadmerného množstva Fe, nemajú vyšší výskyt IR ako ľudia bez tohto ochorenia [22,23].

V tomto bode je tiež potrebné mať na pamäti, že sérový feritín nemusí nevyhnutne znamenať preťaženie Fe, pretože Fe a feritín možno regulovať nezávisle od seba [24]. Namiesto toho je sérový feritín známym markerom zápalu a poškodenia buniek a v skutočnosti nemusí „niesť“ veľa Fe. V štúdii Nielsena a kol. [2], čo bolo pravdepodobne pozorované, bol skutočne zvýšený sérový feritín v reakcii na zápal spôsobený IR, nezávisle od akéhokoľvek stavu IO, ako je uvedené v prehľade Kell et al. [25].

Existuje mnoho faktorov, ktoré môžu prispieť k rozvoju IR u koní, vrátane genetiky, manažmentu a výživy [26–29]. Prekrmovanie kvôli úrovni aktivity (vedie k obezite) sa považuje za jeden z hlavných faktorov vedúcich k nástupu IR u koní [30–32]. Pri pohľade na účinky aktivity/cvičenia na IR existuje uznávaná korelácia medzi cvičením a citlivosťou na inzulín u koní [33–35]. Preto nie je prekvapujúce, že neboli hlásené žiadne prípady dostihových koní v tréningu s IR. Napriek tomu, že dostávali vysoké množstvá Fe v potrave, neboli tiež hlásené žiadne správy o koňoch s IR alebo sekundárnymi IO stavmi počas akéhokoľvek času prestávky / rehabilitácie.


Zdá sa, že plemeno koní súvisí s vývojom IR. Štúdie ukazujú silnú súvislosť u koní a poníkov medzi určitým metabolickým fenotypom a predispozíciou k laminitíde, s dôrazom na obezitu a IR [30,32,36–39]. Aj keď sa nezdá, že by plnokrvníci mali rovnaké genetické sklony k IR ako plemená poníkov, vyskytlo sa niekoľko veterinárne diagnostikovaných prípadov plnokrvníkov [36]. Najbežnejšie príčiny alebo prekurzory IR sa zvyčajne u plnokrvných koní nepozorujú. Plnokrvné dostihové kone v tréningu sú zvyčajne štíhle, fit, mladé, extrémne atletické a aktívne.

Naproti tomu u niektorých iných plemien existuje tendencia uprednostňovať kone s nadváhou. Nedávno Munjizun a spol. [40] uviedli pozitívnu koreláciu medzi skóre telesnej kondície a skóre získaným za stavanie a vzhľad u elitných veľkých poníkov na národnej výstave koní, čo dokazuje, že rozhodcovia uprednostňujú zviera, ktoré je nadmerne kondicionované. S priemerným skóre telesnej kondície 6,6 +/- 0,6 (na stupnici od 1 do 9) pre poníky v tejto štúdii to naznačuje, že rozhodcovia na výstavách koní odmeňujú skôr obezitu ako zdravší telesný stav. Uprednostňovanie vzhľadu koňa s nadváhou je bežným problémom v konskom priemysle. V kombinácii s neadekvátnym cvičením môže byť nástup IR očakávaným výsledkom. Nie je prekvapením, že ak sa udržiava na zdravšej váhe a poskytuje sa dostatočné cvičenie, zdá sa, že nástup IR je zriedkavý.

Preto je dôležité, aby majitelia koní boli nabádaní, aby venovali väčšiu pozornosť faktorom, o ktorých vieme, že vedú k IR, konkrétne udržaniu koní v zdravej telesnej kondícii a udržaniu ich čo najaktívnejších.

Táto súčasná štúdia má niekoľko zjavných obmedzení. Ako pri každom prieskume, výsledky sú len také presné ako informácie poskytnuté respondentmi. Zatiaľ čo väčšina trénerov dostihových koní má všeobecnú predstavu o množstve krmiva poskytovaného svojim koňom, v tomto prieskume tréneri poskytli iba svoj najlepší odhad a tiež poskytli iba jednu odpoveď, ktorá je reprezentatívna pre celú ich stajňu. Poskytovanie individuálnych kŕmnych programov pre každého koňa zapojeného do tejto štúdie by bolo ťažkopádne a pravdepodobne by viedlo k oveľa nižšej miere účasti ako 43,6 %, ktorá sa dosiahla. Z rovnakého dôvodu neboli hlásené ani pohlavie a vek. Ďalej, pre časť krmiva s objemovým krmivom sa použili priemerné koncentrácie Fe podobných vzoriek sena analyzovaných pomocou Equi-Analytical [20]. Použitie analýzy minerálov vykonanej na vzorkách sena môže byť presnejšie, ale iba v prípade, že sa rovnaký zdroj sena používal dlhší čas. Seno kŕmené na dostihových dráhach má tendenciu byť dodávané často kvôli obmedzenej schopnosti skladovať seno a je známe, že koncentrácie Fe sa často dramaticky líšia v závislosti od rôznych zdrojov sena. Použitie priemerných hodnôt z Equ-Analytical sa teda zdalo obozretné, a nie vyžadovať, aby sa minerálne analýzy robili na sene, ktorým každý tréner v súčasnosti kŕmil (opäť obmedzenie účasti na štúdii, zvýšenie nákladov a kladenie prílišného dôrazu na koncentráciu Fe v v súčasnosti kŕmená dávka sena). S týmito obmedzeniami by sa malo uznať, že príjem Fe prezentovaný v tejto štúdii by sa mal použiť iba ako odhad celkovej spotreby Fe. Okrem toho sa nebral do úvahy príjem Fe v pôde pre kone s prístupom na pastvu a obsah Fe v pitnej vode pre kone, čo má schopnosť výrazne zvýšiť celkový denný príjem Fe. Ďalej sa neuskutočnil žiadny pokus kvantifikovať formu, v ktorej bolo Fe prezentované koňom (železné verzus železité - so zjavnými rozdielmi v rýchlosti absorpcie medzi týmito dvoma).

Napriek týmto obmedzeniam možno s istotou konštatovať, že kone v tejto štúdii boli kŕmené Fe vysoko nad ich potreby [15] a v niektorých prípadoch pravdepodobne nad akceptovaným maximálnym tolerovateľným limitom [16]. Najdramatickejším zistením, ktoré podporuje hypotézu tejto štúdie, je zistenie, že ani jeden tréner neuviedol žiadne prípady IR potvrdené veterinárom, ani jediný príznak IR u žiadneho z koní z roku 1978. To potvrdzuje, že Fe v strave, za predpokladu, že sú nad rámec stanovených požiadaviek, nie je nezávislým príčinným faktorom IR.


5. Závery
Táto štúdia preukázala, že prekročenie odporúčaných množstiev Fe v potrave neviedlo k jedinému hlásenému prípadu IR u plnokrvníkov z roku 1978, čo potvrdilo hypotézu, že izolovane vysoký obsah Fe v strave nezvyšuje výskyt IR. Zatiaľ čo nie sú hlásené žiadne výhody kŕmenia vysokými množstvami Fe, nie sú hlásené ani žiadne negatívne zdravotné dôsledky kŕmenia extra Fe (v rozsahu diskutovanom v tomto dokumente) u koní. Bežná strava, ktorú športový kôň dostáva bez suplementácie, typicky niekoľkonásobne prekračuje požadované množstvo Fe a neexistuje žiadne opodstatnenie pre suplementáciu väčšieho množstva Fe. Neexistuje však ani dobré opodstatnenie pre pokus o výber krmív pre nízku koncentráciu Fe. Nie je známe, či je IO spojená ako súčasť multifaktoriálnej kaskády chorôb s IR u koní. Kým to výskum nepotvrdí, je potrebné klásť väčší dôraz na udržanie zdravej telesnej hmotnosti koní a zabezpečenie adekvátneho tréningu na udržanie inzulínovej citlivosti.

Autorské príspevky: Conceptualization, N.L.M., B.D.N. a N.M.; metodika, N.L.M. a B.D.N.; formálna analýza, N.L.M.; vyšetrovanie, N.L.M.; zdroje, N.L.M.; správa údajov, N.L.M.; písanie – príprava pôvodného návrhu, N.L.M.; písanie – recenzia a úprava, N.L.M., B.D.N. a N.M.; dozor, B.D.N. Všetci autori si prečítali publikovanú verziu rukopisu a súhlasili s ňou.

Financovanie: Tento výskum nezískal žiadne externé financovanie.

Vyhlásenie Inštitucionálneho revízneho výboru: Protokol štúdie na zvieratách bol schválený Revíznym výborom pre etiku človeka (výskum) na University of Edinburgh. Číslo schválenia HERC_252-18. (december 2018).

Vyhlásenie o informovanom súhlase: Informovaný súhlas bol získaný od respondentov prieskumu.

Vyhlásenie o dostupnosti údajov: Údaje uvedené v tejto štúdii sú k dispozícii na vyžiadanie od spoločnosti

zodpovedajúci Autor.

Poďakovanie: Ďakujem Bryony Lancaster, programovej riaditeľke, MSc Equine Science, na Kráľovskej (Dick) škole veterinárnych štúdií Univerzity v Edinburghu za poradenstvo a podporu.

Konflikty záujmov: Autori nevyhlasujú žiadny konflikt záujmov.


33 views0 comments

Comments


bottom of page